Fringe: Open Entry Performance 2016 SPRING

The Open Entry Performance program presents a range of other events happening in Kyoto Prefecture during Kyoto Experiment 2016 Spring (March 5th-27th). This year the program brings together 46 entries regardless of genre, demonstrating how much the city’s artist bases, performance styles, and venues have grown.Together with the Official Program and other events in the festival, these performances offer a spring in Kyoto rich in arts and culture.

1. Shota Kadosaka / Kensuke Sugimoto / Jun Ueda / Ai Mieda / Kengo Terashima / Takuma Imao / Shoma Fujimura
MORPH
2.27 (Sat) –3.5 (Sat)

2. Aoi Hayashi
phonation of water
3.1 (Tue) – 3.6 (Sun)

3. safari・P
Desire Line
3.4 (Fri) – 3.7 (Mon)

4. Apotheke
OPEN VILLAGE
3.5 (Sat)

5. NPO DANCE BOX
“pokopoko hour” Kyoto ver.
3.5 (Sat)

6. TAKASAGO BUTOH COOPERATION
TAKASAGO BUTOH COOPERATION 15 YEAR’S ANNIVERSARY CARNIVAL
3.5 (Sat)

7. H-TOA
Wang’s life and a part of Wang
3.5 (Sat) – 3.6 (Sun)

8. yuguresya yowaotoko unit’s Isemura Keita Hour
Japanese Salaryman
3.5 (Sat) – 3.6 (Sun)

9. Yutaka Ito / Kanji Matsuura
anima / body
3.6 (Sun)

10. YAZAKIBUYUUKAN
HACHIBUZAKINOKAI ~dai2syo~
3.6 (Sun)

11. Mizumono
Un
3.8 (Tue)

12. Misuzu Hashiji, Fumio Kohama, Ikuko Hatta, Masakazu Fukuta, Yukio Togo, Kazayu Natsuike, Mitsuhiro Okamoto, Eiji Watanabe, Daigo Ohmura
timelake06 “chanoma/niwasaki”
3.8 (Tue) – 3.21 (Mon)

13. Misa Saito / Fumi Takenouchi
S=1/1
3.10 (Thu)

14. theatre SOKUDO
Le Cafe
3.10 (Thu) – 3.13 (Sun)

15. trunkkikaku
Monthly Impro Live of Spring
3.11 (Fri)

16. UmishiTagi
WASH IT ALL AWAY
3.11 (Fri) – 3.13 (Sun)

17. HMP Theater Company
Bodies without the times
3.11 (Fri) – 3.13 (Sun)

18. yuriika hyakkaten
MOON
3.11 (Fri) – 3.13 (Sun)

19. Haruka Toda
In to the space and the time
3.12 (Sat)

20. L.Sakai
splíːn
3.13 (Sun)

21. Taka Enomoto ×Mia Tomano
Kimono×Dance Mono no Aware
3.14 (Mon)

22. BRDG
BRDG 5th Anniversary Thanksgiving Day
3.16 (Wed)

23. SENRYUSHA MIMIHIME KITCHEN
The trajectory of senryu building Mimihime kitchen ’30 –New York Triumph performance
3.17 (Thu) – 18 (Fri)

24. Theater Marcus Island Loran-C transmitter
Ore
3.18 (Fri) – 20 (Sun)

25. Fujiyama Annette
DANCE HOLE
3.18 (Fri) – 21 (Mon)

26. Cartesian Theater
Heimat
3.18 (Fri) – 23 (Wed)

27. Hiromi Miyakita
point A ⇄ point B
3.18 (Fri), 3.20 (Sun), 3.25 (Fri), 3.27 (Sun)

28. cowper-dann
The small bottom of the sea
3.19 (Sat) – 3.20 (Sun)

29. Juggling Unit Pintcle
Afterimage and reverberation
3.19 (Sat) – 3.20 (Sun)

30. Yasuko Yokoshi
Hangman Takuzo
3.19 (Sat) – 3.27 (Sun)

31. Akito Sengoku
SENGOKU night. Vol.08
3.20 (Sun)

32. Yujiro Sagami
Navigations
3.20 (Sun), 3.21 (Mon)

33. Butoh Company Kiraza
Kiraza Butoh Performance “Robe of Dreams” 8th Performance in “The Power of Sisters”
3.20 (Sun), 3.21 (Mon)

34. sinbunka
SABR
3.20 (Sun), 3.21 (Mon)

35. SUN PUT DANCE
Equinox performance “The vernal equinox”
3.20 (Sun) – 24 (Thu)

36. Neck of Chaos
Gate of DAWN
3.21 (Mon)

37. Kazuma Yamamoto
Ai shite shimau tabini.
3.24 (Thu) – 3.26 (Sat)

38. Kan Katsura × Sanae Kuroko What is DANCE?
The Silence starts to talk ̶ Listen with the body
3.25 (Fri)

39. bonna nezze kaartz
3.25 (Fri) – 3.27 (Sun)

40. Takuya Murakawa
3.25 (Fri) – 3.27 (Sun)

41. Eisei Theatre Group
Jukou’s IORI –the messenger’s account–
3.25 (Fri) – 3.28 (Mon)

42. Mikeneco theatrical company
Monologize under the umbrella
3.26 (Sat), 3.27 (Sun)

43. shinrinyoku
Mars heights trilogy
3.26 (Sat), 3.27 (Sun)

44. Nijiirokessha
Zezera and Macropinna
3.26 (Sat), 3.27 (Sun)

45. Dance Project Revo
Morning of leeway
3.27 (Sun)

YEAR
2016 AUTUMN
CATEGORY